wtorek, 25 kwietnia 2017

Kochamy naszą Ziemię

22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, z tej okazji grupa  z PM nr 97, odwiedziła dziś naszą bibliotekę. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak ważne dla nas powinno być to święto. Przedszkolaki wysłuchały  krótkiej inscenizacji wiersza "Sznurek Jurka" L. Szołdry. Rozmawialiśmy również o tak zwanym bon tonie w przyrodzie. Grupa III doskonale wie jak należy segregować śmieci czy oszczędzać wodę i energię elektryczną. Na zakończenie zajęć wspólnie stworzyliśmy naszą piękną planetę. Dziękujemy za fantastyczne zajęcia :)


piątek, 21 kwietnia 2017

BON TON w przyrodzie

W piątkowe przedpołudnie, naszą bibliotekę odwiedziła grupa VIII z PM nr 231. Tematem naszego spotkania była ochrona przyrody. "Pasikoniki" wysłuchały krótkiej bajki metodą kamishibai, pt. "Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka?", autorstwa Tomasza Trojanowskiego. Kamishibai   ( kami – papier, shibai – sztuka) to tajemnicze  słowo znaczy nie co innego,  tylko  teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Z bajki Tomasza trojanowskiego dzieci dowiedziały się jak ważne jest dbanie o naszą przyrodę. Powtórzyliśmy też Regulamin ekologa. Na zakończenie zajęć każdy wykonał obraz pięknego, zielonego i zadbanego lasu. Dziękujemy "Pasikonikom" za bardzo fajne zajęcia! :)

czwartek, 20 kwietnia 2017

Cywilizacje Majów

W środę, 19 kwietnia, po raz pierwszy gościliśmy  w naszej bibliotece Pana Tomasza Prokopa z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, który naszym czytelnikom i nie tylko, przybliżył temat kultury Majów. W bardzo przystępny sposób opowiedział o piśmie, cyfrach i liczbach, kalendarzach, religii, rytuałach, budownictwie i sztuce tej cywilizacji. Spotkanie było bogato ilustrowane, dzięki czemu w przypadku liczb i cyfr słuchacze mogli lepiej zrozumieć dwudziestkowy system liczbowy. Temat prelekcji był na tyle ciekawy, że czytelnicy chętnie sięgną po literaturę, aby pogłębić zdobytą już wiedzę. 
Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie, a Panu Tomaszowi za bardzo interesujący wykład :)



środa, 12 kwietnia 2017

Garść radości, szczypta złości, czyli o emocjach

W deszczowe, środowe  przedpołudnie grupa VI z PM nr 231 odwiedziła naszą bibliotekę. "Sarenki" brały udział w zajęciach o emocjach. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się jakie emocje są dobre, a jakie złe. Każdy mógł też pokazać swój smutek, radość, złość... Nauczyły się też wierszyka, który rozśmiesza w smutnych chwilach oraz poznały metody ćwiczeń relaksacyjnych, pozwalające rozładować swoje złe emocje.  


Wiosna wróbla Ćwirka

We wtorek grupa "Pszczółek" z PM nr 231 zawitała do naszej biblioteki. Dzieci uczestniczyły w zajęciach w ramach projektu Przygód kilka...Tematem spotkania była wiosna. Dzieci wysłuchały krótkiego opowiadania o zakładaniu gniazda przez Ćwirka. Maluchy podczas zabawy ruchowej udawały małe wróbelki, które uczą się latać, szukają pożywienia i budują swoje domki na drzewie. 
Na zakończenie warsztatów każde dziecko pomalowało ptasie gniazdko. Dziękujemy za bardzo fajne zajęcia! :)


Kolorowe święta

Święta tuż tuż... z tej okazji naszą bibliotekę odwiedziły dwie grupy z PM nr 231: "Niedźwiadki" i "Jeżyki". Podczas zajęć rozmawialiśmy o zwyczajach wielkanocnych, takich jak święcenie koszyczka czy śmigus-dyngus. Obejrzeliśmy wykonane przez naszych czytelników piękne pisanki. Jednak największą atrakcją okazało się strusie jajo :) Nie zabrakło również wyścigów z jajeczkiem :) 
Na zakończenie spotkania, każde dziecko pomalowało swoją pisankę. Dziękujemy za miłe zajęcia! :)



środa, 5 kwietnia 2017

Kwiecista wiosna

W piękne wtorkowe przedpołudnie, grupa "Pszczółek" z PM nr 231, postanowiła odwiedzić naszą bibliotekę. Maluchy brały udział w warsztatach interdyscyplinarnych pt. Kwiecista wiosna. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jakie wiosenne kwiaty występują w naszych ogródkach, parkach, lasach czy na łąkach. Rozmawialiśmy również o płatającej figle wiosennej pogodzie. "Pszczółki" już wiedzą, że o kwietniu można powiedzieć: Kwiecień plecień, co przeplata, trochę zimy, trochę lata. :) Na zakończenie zajęć wspólnie wykonaliśmy wiosenne wazony z pięknymi kwiatami. Wszystkim dzieciom dziękujemy za wspaniałe zajęcia :)

Wiosna na wsi

Grupa "Wiewiórek" z PM nr 231 odwiedziła dziś naszą bibliotekę. Podczas spotkania rozmawialiśmy o wiośnie na wsi. Wspólnie przeczytaliśmy i obejrzeliśmy książeczkę pt. "Życie na wsi". Jak się okazało dzieci z grupy IV świetnie znają wiejskie zwierzątka. Na zakończenie zajęć stworzyliśmy swoje własne krówki i świnki. Dziękujemy za przemiłe zajęcia i do zobaczenia jeszcze w kwietniu!

wtorek, 4 kwietnia 2017

NOC SÓW 2017

Jedyna, tajemnicza i niepowtarzalna...Taka była właśnie 6. edycja Nocy Sów, która odbywała się w tym roku w dniach 31 marca - 02 kwietnia. Nasza biblioteka w sobotni wieczór, 1  kwietnia, zorganizowała spotkanie dla dzieci z SP nr 184 i ich rodziców. Pierwsza część Nocy Sów, odbyła się w naszym lokalu, gdzie obejrzano film Artura Tabora pt. "Sowy Polski", pokazujący życie i zwyczaje sów. Poznaliśmy również dzięki projekcji filmowej różne gatunki tych niesamowitych ptaków. Dalsza część spotkania odbyła się na łonie natury.W pierwszej kolejności pojechaliśmy do tzw. Parku Julianowskiego, czyli Parku im. Adama Mickiewicza, gdzie już po kilku minutach usłyszeliśmy pierwsze pohukiwania sów. Co ciekawe niektórzy z nas nawet jedną zobaczyli, siedzącą wysoko na gałęzi! :) Zadowoleni z udanych "łowów" i ciekawi kolejnych przygód, udaliśmy się do Rezerwatu Przyrody Lasu Łagiewnickiego. Zanim jednak weszliśmy w głąb lasu, największą atrakcją dla dzieci okazały się wychodzące na ulice i ścieżki małe ropuchy. W lesie niestety nie udało nam się zobaczyć żadnej sowy, ale za to doskonale słyszeliśmy rozbrzmiewające huczenie. Podczas prelekcji, jak i wyprawy czuwał nad nami przesympatyczny ornitolog z Uniwersytetu Łódzkiego. Pan Radek  to prawdziwy pasjonata, z olbrzymią wiedzą. Pokazał nam między innymi sowie wypluwki, piękne pióra, a także obrączki znakujące te zadziwiające ptaki i nie tylko! Gdyby nie Pan Radek i jego pomoc, pewnie byśmy nie znaleźli żadnej sowy. 
Młodzi uczestnicy otrzymali dyplomy Człowieka na pTAK!, a także maski sów i piny! :)
W spotkaniu wzięło udział 80 osób. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie i niesamowity wieczór! :) Do zobaczenia pewnie za roku!  
Film udostępniono dzięki życzliwości organizatorów Nocy Sów.











poniedziałek, 3 kwietnia 2017

TYDZIEŃ z INTERNETEM 2017

W dniach 27.03-02.04.2017 po raz pierwszy nasza biblioteka wzięła udział w ogólnoeuropejskiej kampanii TYDZIEŃ Z INTERNETEM. Celem tego przedsięwzięcia jest zachęcenie jak największej ilości osób do poznania możliwości jakie daje nam Internet. Tematem tego TYGODNIA było hasło "Inspiruj się i dziel swoimi pasjami", dlatego też pokazałam dzieciom z PM nr 231 różne metody wykorzystania sprzętu komputerowego, tabletów, smartfonów. Dowiedzieliśmy się również jak prawidłowo i bezpiecznie poruszać się w sieci. Nie zabrakło krótkich quizów i upominków :) Każde dziecko dostało własnoręcznie wykonane zakładki, kolorowanki, a także książeczki z instrukcjami jak korzystać z Internetu. Podczas dwóch spotkań przedszkolaki dowiedziały się jak korzystać między innymi z tabletów, a także nauczyły się robić selfie :) 
Oprócz zajęć z najmłodszymi, w naszej bibliotece przez cały tydzień prowadzono również indywidualne spotkania z dorosłymi. Każdy mógł znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytania dotyczące Internetu i jego tajemnic.
Do zobaczenia za rok podczas kolejnej edycji! :)