2018
Czerwiec
2017
Grudzień
Czerwiec
Marzec
Październik
Czerwiec
2015
Grudzień
Listopad
Październik
Wrzesień
Czerwiec
Maj
Kwiecień/Maj (inicjatywy DKK)
Kwiecień
Marzec
NAGRODA
Hanna Kowalewska - Julita i huśtawki
......................................
LUTY
....................................
Styczeń
...............................
2014
Grudzień
Listopad
.............................................
Wrzesień
Czerwiec
..................................
MAJ
........................
KWIECIEŃ
..............................................
MARZEC
Czerwiec
W piątek, 22 czerwca,odbyło się ostanie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przed wakacjami. "Judasz" nie jest książką łatwą, ale niewątpliwie wciąga i daje wiele do myślenia. Opowiada o wyborach jednych ludzi, które wpływają na innych, o tym jak trudno jest być przeciw, gdy wszyscy są za i ile kosztuje bycie wiernym samemu sobie, własnym ideałom i przekonaniom. To książka o samotności, ale chyba przede wszystkim o Narodzie, który pazurami i zębami wyrywa dla siebie kawałek miejsca na Ziemi, choć wszystkie strony ponoszą w tej walce ofiary. Nasi klubowicze byli zachwyceni tą pozycją. Wspólnie wystawiliśmy "Judaszowi" 9.
Zapraszamy na kolejne spotkanie już po wakacjach, 21 września, godz. 17:00. Lekturą jest książka Mariusza Urbanka "Broniewski. Miłość, wódka, polityka." ZAPRASZAMY
MajZapraszamy na kolejne spotkanie już po wakacjach, 21 września, godz. 17:00. Lekturą jest książka Mariusza Urbanka "Broniewski. Miłość, wódka, polityka." ZAPRASZAMY
W piątek, 18 maja, nasz Dyskusyjny Klub Książki, spotkał się, aby po raz kolejny podyskutować nad książka. W tym miesiącu omawialiśmy "Wszystkie wojny Lary" Wojciecha Jagielskiego. W tej kameralnej, niezbyt obszernej książce, zmieściło się wiele, żeby nie powiedzieć wszystko: bezwarunkowa miłość, cierpienie i bezsilność, bezsens i okrucieństwo wojny, destrukcyjny charakter fanatyzmu. Na wszystkich książka zrobiła ogromne wrażenie. Ogólna ocena to 9 punktów.
Następne spotkanie 22.06.2018, o godz. 17:00. Będziemy omawiać "Judasza" Amosa Oz.
KwiecieńNastępne spotkanie 22.06.2018, o godz. 17:00. Będziemy omawiać "Judasza" Amosa Oz.
W piątek, 13 kwietnia, nasz Dyskusyjny Klub Książki, spotkał się, aby po raz kolejny podyskutować nad książka. W tym miesiącu omawialiśmy "Szopkę" Zośki Papużanki. Była to debiutancka powieść autorki, która ma doskonały warsztat pisarski i nieprzeciętny dar przyciągania czytelnika. Historia przedstawiała obraz polskiej rodziny, często porównywaliśmy "Szopkę" do "Moralności pani Dulskiej" Zapolskiej. Książka prawie wszystkim się podobała i każdy z nas stwierdził, że z chęcią sięgnie jeszcze po jakąś lekturę, autorstwa Zośki Papużanki. Ogólna ocena to 9 punktów.
Również podczas ostatniego spotkania w naszym gronie przywitaliśmy nową klubowiczkę- Panią Teresę :0.
Zapraszamy już 18 maja o godz. 17:00, będziemy omawiać "Wszystkie wojny Lary" Wojciecha Jagielskiego.
MarzecRównież podczas ostatniego spotkania w naszym gronie przywitaliśmy nową klubowiczkę- Panią Teresę :0.
Zapraszamy już 18 maja o godz. 17:00, będziemy omawiać "Wszystkie wojny Lary" Wojciecha Jagielskiego.
Jak zawsze, w piątek, 16 marca spotkaliśmy się po raz kolejny, aby podyskutować o kolejnej książce. Tym razem omawialiśmy biografię pt. "Tuwim. Wylękniony bluźnierca", autorstwa Mariusza Urbanka. Wspólnie stwierdziliśmy, że autor bardzo dokładnie przygotował się do napisania tej książki i widać w tym wielkie pokłady pracy. Czyta się ją fenomenalnie. Jest bardzo dobrze napisana, można powiedzieć, że Mariusz Urbanek oddał hołd Tuwimowi tą książką.Ogólna ocena 9 punktów.
Zapraszamy 13 kwietnia o godzinie 17:00, na kolejne spotkanie, będziemy omawiać "Szopkę" Zośki Papużanki.
LutyZapraszamy 13 kwietnia o godzinie 17:00, na kolejne spotkanie, będziemy omawiać "Szopkę" Zośki Papużanki.
W piątek, 23 lutego, spotkaliśmy się po raz kolejny z klubowiczami. Książka, która była tematem naszej dyskusji to "Czarny jak ja" Johna Howarda Griffina. "Czarny jak ja" to reportaż na wyraz uniwersalny. Autor, oszczędny w emocjach i bardzo rzeczowy, stara się krytycznie spojrzeć na społeczeństwo amerykańskie drugiej połowy XX wieku. Według nas ta książka jest tak ważna, że powinien przeczytać ją każdy. "Czarny jak ja" wywarł na nas ogromne wrażenie. Ogólna ocena to 9.
Zapraszamy już 16 marca o godz. 17:00, omawiana lektura to "Tuwim. Wylękniony bluźnierca" Mariusza Urbanka.
StyczeńZapraszamy już 16 marca o godz. 17:00, omawiana lektura to "Tuwim. Wylękniony bluźnierca" Mariusza Urbanka.
Pierwsze spotkanie w nowym roku, odbyło się 26 stycznia. Tym razem omawialiśmy książkę Umi Sinha pt. "Miejsce na ziemi". Jest to pełna emocji i imponująca rozmachem powieść o miłości, stracie, tożsamości i przynależności. Od początku opowieść przyciąga i stopniowo pogłębia zainteresowanie. Wydarzenia w niej przedstawione związane są z wieloma ludzkimi tragediami, przemocą, walką, trudną miłością oraz traumatycznymi przeżyciami. Umi Sinha tworząc powieść korzystała z wielu źródeł i opierała się na faktach historycznych, co otwiera oczy na pewne problemy. Opinie wśród naszego klubu były różne. Jednak ogólna ocena to 8 punktów.
Grudzień
Ostatnie spotkanie, przed Nowym Rokiem, naszego klubu odbyło się 15 grudnia. Książka pt. "10 godzin" Marii Nurowskiej, była tematem naszej rozmowy. Zdania co do lektury były podzielone. Jak to bywa trochę się posprzeczaliśmy, po co taki temat, dlaczego akurat teraz, a także czemu wplotła do swojej powieści motyw z "Mistrza i Małgorzaty". Ogólna ocena książki to 6 punktów.
Zapraszamy na następne spotkanie 26 stycznia, omawiana będzie książka "Miejsce na ziemi" Umi Sinha.
Zapraszamy na następne spotkanie 26 stycznia, omawiana będzie książka "Miejsce na ziemi" Umi Sinha.
Wyjątkowo, nie w piątek, bo w środę - 22 listopada, odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tym razem rozmawialiśmy o książce Zadie Smith pt. "O pięknie". Wyjątkowo obyło się bez "sprzeczek", prawie jednogłośnie stwierdziliśmy, że lektura nie wniosła niczego nowego w nasze życie. Dla niektórych była wręcz nudna, choć kilka osób starało się odkryć w niej głębszy sens. "O pięknie" oceniliśmy na 3 punkty.
Kolejne spotkanie już 15 grudnia, o godzinie 17:00, będziemy dyskutować na książką Marii Nurowskiej "10 godzin". Do zobaczenia!
PaździernikKolejne spotkanie już 15 grudnia, o godzinie 17:00, będziemy dyskutować na książką Marii Nurowskiej "10 godzin". Do zobaczenia!
Kolejne, jesienne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy naszej bibliotece, odbyło się 13 października. Podczas spotkania, dyskutowaliśmy o książce pt. "Plac Zabaw", autorstwa Marka Kochana. Wspólnie stwierdziliśmy, że książka jest ciekawa, dobrze się ją czyta i dotyka interesującego tematu. Kochan przedstawił historię trzech mężczyzn - tzw. "Kociaków", zdominowanych przez kobiety, których życie postawiło w nietypowych, z męskiego punktu widzenia, sytuacjach. "Plac Zabaw" to świetna opowieść z niecodzienną narracją. Omawianą lekturę oceniliśmy na 8 punktów.
Kolejne spotkanie odbędzie się 24.11.2017 o godz. 17:00, będziemy omawiać książkę Zadie Smith pt. "O pięknie".
WrzesieńKolejne spotkanie odbędzie się 24.11.2017 o godz. 17:00, będziemy omawiać książkę Zadie Smith pt. "O pięknie".
Pierwsze spotkanie po wakacjach, Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się 29 września. Tematem naszej dyskusji była "Dolina Radości" Stefana Chwina. Jest to książka, która na bardzo długo pozostaje w pamięci czytelnika. Trudno jest przestać o niej myśleć, gdyż i bohaterowie, wydarzenia i refleksje na to nie pozwalają. "Dolina Radości" to interesująca, dobrze przemyślana powieść. Całość napisana jest przepięknym, bogatym i kunsztownym językiem. Wszyscy klubowicze byli zachwyceni tą lekturą. Wspólnie oceniliśmy ją bardzo wysoko, aż na 9 punktów. "Dolina Radości" na długo pozostanie w naszej pamięci.
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 13.10.2017 r. o godz. 17:00, omawiana będzie książka "Plac Zabaw" Marka Kochana.
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 13.10.2017 r. o godz. 17:00, omawiana będzie książka "Plac Zabaw" Marka Kochana.
Czerwiec
Dyskusyjny Klub Książki, działający przy naszej bibliotece, spotkał się ostatni raz przed wakacjami 23 czerwca. Tym razem omawialiśmy książkę Beaty Chomątowskiej pt. "Pałac. Biografia intymna". Lektura, którą za zadanie przeczytać mieli klubowicze, wywołała sporo emocji. Dla części z nas książka jest ważną pozycją i każdy młody człowiek powinien zapoznać się z historią Pałacu Kultury i Nauki, dla pozostałych nie wniosła ona nic wartościowego w życie, i na pewno do niej nigdy nie wrócą.
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 29.09.2017 o godz. 17:00, omawiana będzie książka Stefana Chwina pt. "Dolina Radości".
MajKolejne spotkanie DKK odbędzie się 29.09.2017 o godz. 17:00, omawiana będzie książka Stefana Chwina pt. "Dolina Radości".
W maju nasz Dyskusyjny Klub Książki spotkał się w pięknych okolicznościach przyrody. O książce Szczepana Twardocha pt. "Drach", rozmawialiśmy w tak zwanym plenerze, był to park przy ul. Nastrojowej na Osiedlu Radogoszcz Wschód. Niestety podczas spotkania zaczął padać deszcz i przenieśliśmy się do biblioteki.
Każdy z klubowiczów stwierdził, że książka jest dosyć trudną pozycją, ale bardzo dobrą. Warto ją przeczytać. Jest to kolejna dobra, bezkompromisowa powieść Twardocha. "Drach" to ogromne nagromadzenie zdarzeń, które przeplatają się w czasie i przestrzeni, ale mają logiczny ciąg. Szczepan Twardoch poczynił kolejne niesamowite dzieło. Powieść jest mroczna, dramatyczna i wymagająca.
Zapraszamy 22 czerwca o godz. 19:00 na spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas-Łoniewską w ramach DKK.
Następne spotkanie 23 czerwca o godz. 17:00, będziemy omawiać "Pałac. Biografia intymna" Beaty Chomątowskiej.
KwiecieńKażdy z klubowiczów stwierdził, że książka jest dosyć trudną pozycją, ale bardzo dobrą. Warto ją przeczytać. Jest to kolejna dobra, bezkompromisowa powieść Twardocha. "Drach" to ogromne nagromadzenie zdarzeń, które przeplatają się w czasie i przestrzeni, ale mają logiczny ciąg. Szczepan Twardoch poczynił kolejne niesamowite dzieło. Powieść jest mroczna, dramatyczna i wymagająca.
Zapraszamy 22 czerwca o godz. 19:00 na spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas-Łoniewską w ramach DKK.
Następne spotkanie 23 czerwca o godz. 17:00, będziemy omawiać "Pałac. Biografia intymna" Beaty Chomątowskiej.
Dyskusyjny Klub Książki, działający przy naszej bibliotece, tym razem spotkał się 28 kwietnia. Klubowicze mieli do przeczytania powieść Ignacego Karpowicza pt. Balladyny i Romanse. Ignacy Karpowicz jest diabelnie inteligentnym człowiekiem i ma tego świadomość. Bawi się słowem, a co drugie zdanie w jego powieściach to małe arcydzieło. Pomysł autora uważamy za bardzo ciekawy. Nadanie bogom cech ludzkich to zabieg, który naszym zdaniem, miał pokazać jak daleko dziś jest religia od człowieka, jego problemów i życia codziennego.
A o czym jest ta książka? Jest to opowieść o bardzo ważnej potrzebie miłości, bliskości i walki z samotnością. Również o tym że życie człowieka to dążenie do tego, aby mieć kogoś na kim można byłoby polegać.
A o czym jest ta książka? Jest to opowieść o bardzo ważnej potrzebie miłości, bliskości i walki z samotnością. Również o tym że życie człowieka to dążenie do tego, aby mieć kogoś na kim można byłoby polegać.
Powieść bardzo nam się podobała. Ogólna ocena to 8 punktów.
Następne spotkanie DKK odbędzie się 19 maja o godz. 17:00, omawiana pozycja to "Drach" Szczepana Twardocha.
Ostatnie spotkanie DKK przy naszej bibliotece odbyło się 24 marca. Tym razem omawialiśmy aż dwie książki! Były to dwie części powieści Olgi Rudnickiej pt. "Zacisze 13" i "Zacisze 13 Powrót". Jak przeczytaliśmy na odwrocie książka miała być odzwierciedleniem kryminałów Chmielewskiej. Wspólnie jednak stwierdziliśmy, że obie części są za bardzo pogmatwane i raczej nie w naszym guście. Książka miała nas bawić, a niestety według klubowiczów śmiesznych momentów było bardzo mało. Ogólna ocena to 4 punkty.
Zapraszamy 28 kwietnia o godzinie 17:00 na kolejne spotkanie. Omawiana będzie książka Ignacego Karpowicza "Balladyny i romanse".
LutyZapraszamy 28 kwietnia o godzinie 17:00 na kolejne spotkanie. Omawiana będzie książka Ignacego Karpowicza "Balladyny i romanse".
17 lutego odbyło się kolejne spotkanie DKK. Było ono jednak bardzo wyjątkowe, ponieważ nasz Klub obchodzi w lutym 3. urodziny. Przy pysznym torcie składaliśmy sobie życzenia, wspominaliśmy jak to było na początku i jak szybko minęły nam te trzy wspólne lata.
Tematem naszej dyskusji była książka Eustachego Rylskiego pt. "Na Grobli". Wspólnie stwierdziliśmy, że powieść nie zrobiła na nas tak ogromnego wrażenia, jak było to opisane w recenzjach. Zastanawialiśmy się po co w ogóle Rylski napisał coś takiego? Owszem jest to w pewnym sensie przetworzony życiorys Iwaszkiewicza, jednak w ogóle nas to nie zachwyciło. "Na Grobli" to według klubowiczów bardzo irytująca, wywołująca skrajne emocje książka. Ogólna średnia z ocen to 2.2.
Zapraszamy na kolejne spotkanie już 24 marca o godz. 17:00, omawiane będą dwie książki Natalii Rudnickiej - "Zacisze 13" i "Zacisze 13 Powrót".
StyczeńTematem naszej dyskusji była książka Eustachego Rylskiego pt. "Na Grobli". Wspólnie stwierdziliśmy, że powieść nie zrobiła na nas tak ogromnego wrażenia, jak było to opisane w recenzjach. Zastanawialiśmy się po co w ogóle Rylski napisał coś takiego? Owszem jest to w pewnym sensie przetworzony życiorys Iwaszkiewicza, jednak w ogóle nas to nie zachwyciło. "Na Grobli" to według klubowiczów bardzo irytująca, wywołująca skrajne emocje książka. Ogólna średnia z ocen to 2.2.
Zapraszamy na kolejne spotkanie już 24 marca o godz. 17:00, omawiane będą dwie książki Natalii Rudnickiej - "Zacisze 13" i "Zacisze 13 Powrót".
Pierwsze w Nowym Roku spotkanie DKK działającego przy naszej bibliotece, odbyło się 27 stycznia. Tym razem omawialiśmy książkę Małgorzaty Halber pt. "Najgorszy człowiek na świecie". Trudno jest do tej książki podejść obiektywnie i potraktować ją jako 100% fikcję literacką. Autorka książki przyznała się do alkoholizmu, ale z drugiej strony w pewien sposób odcina się od swojej bohaterki. Nie da się nie zauważyć jednak punktów stycznych w historiach Halber i bohaterki. Wszyscy stwierdziliśmy, że książka jest boleśnie realistyczna, opowiada o pokoleniu współczesnych dwudziestokilku-, trzydziestolatkach. Alkoholik to nie tylko menel leżący na ławce obok sklepu, problem ten dotyka każdego i Małgorzata Halber daje tego przykład w swojej powieści. Według klubowiczy "Najgorszy człowiek na świecie" jest sednem, sednem człowieka, życia, prawdy. Ogólna nasza ocena to 8.
Zapraszamy 16 lutego na kolejne spotkanie, omawiany tytuł "Na Grobli" Eustachego Rylskiego.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Grudzień 2016Zapraszamy 16 lutego na kolejne spotkanie, omawiany tytuł "Na Grobli" Eustachego Rylskiego.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Świąteczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się 9 grudnia. Tematem naszej dyskusji były opowiadania Jacka Dehnela, zebrane w książce pt. Rynek w Smyrnie. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że pierwsze opowiadanie jest złe, tragiczne, powinno go w ogóle tam nie być. Co do kolejnych zdania były podzielone. Kilku klubowiczów uważało, że Dehnel ma świetne pióro i bardzo przyjemnie się czytało Rynek.... Natomiast reszta z obecnych na spotkaniu, uważała, że opowiadania nic nie wnoszą w życie i są po prostu nie do przeczytania.
Dla naszych klubowiczów przygotowałyśmy mały upominek, przydatne, świąteczne zakładki do książek. Spotkanie było pełne humoru, miłej, świątecznej atmosfery. Dziękujemy wszystkim za obecność.
Zapraszamy 27.01.2017 o godz. 17:00. Będziemy omawiać książkę Małgorzaty Halber Najgorszy człowiek na świecie. Do zobaczenia w Nowym Roku!
Listopad
Dla naszych klubowiczów przygotowałyśmy mały upominek, przydatne, świąteczne zakładki do książek. Spotkanie było pełne humoru, miłej, świątecznej atmosfery. Dziękujemy wszystkim za obecność.
Zapraszamy 27.01.2017 o godz. 17:00. Będziemy omawiać książkę Małgorzaty Halber Najgorszy człowiek na świecie. Do zobaczenia w Nowym Roku!
Listopad
Dyskusyjny Klub Książki, działający przy naszej bibliotece, spotkał się 25 listopada. Omawialiśmy książkę Doroty Katende "Dom na Zanzibarze". Tym razem zdania co do omawianej pozycji były podzielone. Jedni klubowicze twierdzili, że książka jest warta przeczytania, że to książka nie o podróży lecz o odważnej kobiecie, która spełniła swoje największe marzenie. Inni zaś uważali, że "Dam na Zanzibarze", owszem można przeczytać, ale nie wnosi nic znaczącego do ich życia i raczej taka tematyka ich nie interesuje. Ogólna średnia z ocen wystawionych przez klubowiczów to 7.
Zapraszamy serdecznie na ostatnie w tym roku spotkanie DKK 9 grudnia o godz. 17:00, a omawiana lektura to "Rynek w Smyrnie" Jacka Dehnela.
W miniony piątek - 21 października, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy naszej bibliotece. Tematem dyskusji była książka Kathryn Stockett "Służące". Klubowicze jednogłośnie stwierdzili, że powieść ta jest bardzo dobra, porusza ważny temat, a przy tym wywołuje uśmiech na twarzy. Stockett prowokuje w czytelniku głębokie refleksje, które zostają w nas na długo. Wspólnie stwierdziliśmy, że książka powinna być lekturą dla każdego, zwłaszcza dla tych czytelników, którzy mają uprzedzenia.
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 25 listopada o godzinie 17:00, a omawiana pozycja to Dom na Zanzibarze Doroty Katende.
Natomiast w piątek - 28 października o godzinie 17:00, zapraszamy na spotkanie autorskie z Ireną Matuszkiewicz.
WrzesieńKolejne spotkanie DKK odbędzie się 25 listopada o godzinie 17:00, a omawiana pozycja to Dom na Zanzibarze Doroty Katende.
Natomiast w piątek - 28 października o godzinie 17:00, zapraszamy na spotkanie autorskie z Ireną Matuszkiewicz.
Pierwsze spotkanie po wakacjach, Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 23 września. Tym razem omawiana była książka Doroty Terakowskiej "Poczwarka". Książka zrobiła na naszych klubowiczach duże wrażenie, choć nie zabrakło też opinii, że ma za dużo w sobie patosu. Według jednej z czytelniczek książka ta, jest przerysowana, sama fabuła byłaby lepsza bez otoczki religijno-biblijnej. Natomiast większa część osób biorących udział w spotkaniu, opowiedziała się za tym, że "Poczwarka" jest bardzo wartościową, mądrą, niezwykłą pozycją.
Książka ta daje inne spojrzenie na człowieka niepełnosprawnego, można dostrzec w nim ogromną siłę i to, że taka osoba może myśleć, a przede wszystkim czuć. Książka Doroty Terakowskiej zmiękcza nawet najbardziej twarde serce, dlatego warto ją przeczytać.
Następne spotkanie DKK odbędzie się 21.10, a omawiana lektura to "Służące" Kathryn Stockett.
17 czerwca odbyło się, ostatnie przed wakacjami, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawialiśmy książkę Hanny Krall pt. "Król kier znów na wylocie". Klubowiczom książka bardzo się podobała. Oczywiście przekazywanie historii o wojnie, cierpieniu i złu, które miało miejsce ponad 70 lat temu, jest bardzo ważne. Jednak dla nich ta tematyka zaczyna być już męcząca. Według czytelników, Hanna Krall pisze bardzo trafnie, wciąga w swoją opowieść i jest godna polecenia. Ogólna ocena naszych czytelników to 8 punktów.
Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy we wrześniu, a omawiać będziemy książkę Doroty Terakowskiej pt. "Poczwarka".
MajNa kolejne spotkanie DKK zapraszamy we wrześniu, a omawiać będziemy książkę Doroty Terakowskiej pt. "Poczwarka".
20 maja odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawialiśmy książkę Mariusza Wilk pt. "Dom nad Oniego". Tak jak na każdym spotkaniu, opinia klubowiczów była bardzo różna. Według większości w "Domu nad Oniego" Mariusz Wilk oprowadza czytelnika po magicznym świecie Północy. Jest to wspaniała podróż, w której czytelnik może poznać zupełnie "inny świat". Pojawiały się także pytania "po co on wyjechał?", "czego szukał?". Według klubowiczów DKK odpowiedź jest całkiem prosta - szukał siebie. Książka to osobisty pamiętnik-esej, w którym Autor sugestywnie i głęboko, barwnym, wyrosłym z archaicznej wspólnoty rosyjskich i polskich znaczeń językiem pisze o wszystkim, czego doświadczył — od zmagań z naturą, przez spotkania z ludźmi, po fascynację kulturą japońską. Ocena ogólna książki to 8 punktów.
Serdecznie zapraszamy na ostatnie przed wakacjami spotkanie, które odbędzie się 17 czerwca o godzinie 17:00, a omawiana książka to "Król kier znów na wylocie" Hanny Krall.
KwiecieńSerdecznie zapraszamy na ostatnie przed wakacjami spotkanie, które odbędzie się 17 czerwca o godzinie 17:00, a omawiana książka to "Król kier znów na wylocie" Hanny Krall.
22 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawialiśmy zbiór felietonów Agaty Passent "Kto Pani to zrobił?". Wśród naszych czytelników pojawiła się opinia, że książka ta jest dobrym przerywnikiem na dzisiejsze czasy. Felietony są zabawne, poprawiające humor, mówiące prawdę, choć nie zawsze równe. Znaczna cześć naszych klubowiczów była urzeczona stylem pisania Passent, jednak tak jak wielu jest ludzi, tak wiele jest gustów i różnych opinii. Kilka osób stwierdziło, że taka literatura to nie to co lubią. Pojawiła się również myśl, że fajnie byłoby mieć taką "wariatkę" Agatę za sąsiadkę, z którą można by podystkutować na ogromną liczbę interesujących tematów. Ogólna ocena wystawiona przez klubowiczów DKK to 8.
Kolejne spotkanie DKK, przy Filii nr 18, odbędzie się 20 maja o godzinie 17:00, a omawiana książka to "Dom nad Oniego" Mariusza Wilka. ZAPRASZAMY!
MarzecKolejne spotkanie DKK, przy Filii nr 18, odbędzie się 20 maja o godzinie 17:00, a omawiana książka to "Dom nad Oniego" Mariusza Wilka. ZAPRASZAMY!
18 marca 2016 r. klubowicze DKK spotkali się, by wspólnie omówić książkę Etgara Kereta pod tytułem "Rury". Opowiadania Kereta wywołały wiele kontrowersji. Większej części klubowiczów pozycja ta zupełnie się nie podobała. Padały pytania "czemu to ma służyć?", "dlaczego taki absurd?". Stwierdziliśmy, że było też za dużo niepotrzebnych wulgaryzmów, które tylko zrażały, nie wnosiły nic znaczącego. Jednak niektóre opowiadania przemawiały do czytelników i potrafiły ich zauroczyć. Według niektórych "Rury" powinno się przeczytać przynajmniej dwa razy. Dopiero wtedy czytelnik wie "co autor miał na myśli". Ogólna ocena zbioru opowiadań Etgara Kereta to 4 punkty.
Na kolejnym spotkaniu DKK omawiana będzie książka Agaty Passent pt. "Kto pani to zrobił?"
LutyNa kolejnym spotkaniu DKK omawiana będzie książka Agaty Passent pt. "Kto pani to zrobił?"
12 lutego 2016 r. odbyło się jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Obchodziliśmy już drugie urodziny. Tym razem, tematem dyskusji był zbiór felietonów Katarzyny Kobylarczyk, pt. "Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty". Jak zwykle, książka wzbudziła wiele kontrowersji. Zdania klubowiczów były bardzo skrajne, doszukiwano się nawet wątków filozoficznych. Wszyscy jednak stwierdzili, że autorka nie wyczerpała do końca tematu, ponieważ czytając tę pozycję czytelnik zadaje sobie kolejne pytania, na które nie uzyskuje odpowiedzi.
Na kolejnym spotkaniu DKK omawiana będzie książka Etgara Kereta pt. "Rury".
Styczeń
Na kolejnym spotkaniu DKK omawiana będzie książka Etgara Kereta pt. "Rury".
Symboliczne zdmuchnięcie świeczki z urodzinowego tortu |
Dyskusja trwa |
Styczeń
Pierwszy raz w nowym roku, nasz klub spotkał się 29 stycznia. Tematem spotkania była książka Jonathana Littella pt. "Łaskawe". Dyskusja, zresztą jak zawsze, była bardzo ożywiona. W przypadku tej pozycji zdania klubowiczów były zbliżone, choć nie wszyscy skusili się by przeczytać mającą ponad 1000 stron książkę. Ci, którzy przeczytali "Łaskawe", twierdzili, że książka jest świetną, aczkolwiek ciężką lekturą (nie tylko ze względów gabarytowych). Według niektórych, omawiana pozycja na pierwszy rzut oka zniechęca, wręcz straszy, jednak szybko można się do niej przekonać i przeczytać od A do Z. "Łaskawe " Johnatana Littella, otrzymały tytuł "zatrutej książki" - "jest jak dobrze dawkowana trucizna, wiesz, że skończy się źle , ale nie możesz się oderwać".
W spotkaniu po raz ostatni uczestniczyła pani Kasia, dotychczasowa moderatorka klubu, którą zastąpiła pani Martyna.
Na następne spotkanie DKK zapraszamy 12.02.2016 r. o godz. 17:00.
Pamiątkowe zdjęcie z byłą moderatorką. |
Ożywiona dyskusja klubowiczów. |
Grudzień
Ostatni raz w tym roku Dyskusyjny Klub Książki spotkał się 18 grudnia. Nie zabrakło świątecznych upominków od naszych klubowiczów i świątecznej atmosfery. Było miło, wesoło i rodzinnie, choć jak zwykle dyskusja była dość ożywiona, a zdania rozbieżne. Tym razem rozmawialiśmy o książce Joanny Bator pod tytułem "Chmurdalia". Dla części czytelników autorka jest mistrzynią słowa, a książka wręcz genialna. Poruszyła wiele ważnych spraw, choć nie wprost. Część z nas po tej książce została "zarażona wirusem Joanny Bator". Część wręcz przeciwnie - nie dostrzegła nic wartościowego w tej pozycji i przeczytała ją jedynie z poczucia obowiązku.
Na następne spotkanie zapraszamy 29.01.2016 r. o godz. 17:00.
źródło okł.: |
27 listopada nasz klub spotkał się, by porozmawiać o książce Sylwii Chutnik Dzidzia. Jak zwykle opinie były skrajnie różne. Jedni dopatrzyli się niezwykłego talentu pisarskiego i głębi myśli, inni wręcz przeciwnie. Niezależnie od tego wszyscy zgodnie stwierdzili, ze książka jest ciężka, przygnębiająca, a portret społeczeństwa negatywny. Czy słusznie, czy nie - tutaj również zdania były podzielone. Ogólnie rzecz biorąc dyskusja była dość burzliwa.
Październik
źródło okł.: www.znak.com.pl |
Podczas październikowego spotkania dyskutowaliśmy o książce Wszystkie języki świata Zbigniewa Mentzla. Pozycja ta zawiodła nasze oczekiwania, choć trzeba przyznać czytała się dość łatwo. Może zbyt łatwo, skoro większość z nas nie dostrzegła w niej głębi i jakiegoś szczególnego przesłania. Senna atmosfera książki chyba nam się udzieliła, bo i dyskusja była bardzo spokojna ;) Rozbudziła nas za to opinia jednej z czytelniczek, iż ludzie często przebywając ze sobą zachowują się jakby mówili innymi językami. Że czasem jedna rodzina jest jak wieża Babel, gdzie każdy mówi innym językiem...
Na następne spotkanie DKK zapraszamy 27 listopada o godz. 17:00
źródło okł.: www.czarne.com.pl |
18 września odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie DKK. Książka, którą omawialiśmy - Bukareszt. Kurz i krew Małgorzaty Rejmer, okazała się przyczyną niezwykle burzliwej dyskusji. Czytelnicy w większości podziwiali świetny warsztat autorki, co może zaskakiwać u tak młodej osoby. Niektórych zniesmaczał i denerwował zbyt dosadny i wulgarny język. To właśnie on stanowił ogniwo zapalne w naszej dyskusji, ponieważ to co dla jednych było genialne, u innych powodowało niechęć i wręcz obrzydzenie. Całość zaś była ciężka i przygnębiająca. Niektórzy stwierdzali, że po miłości do Rumunii, o której pisze M. Rejmer w książce nie ma śladu. Inni, że starała się dotrzeć do natury Rumuna i to jej się udało. Jedno jest pewne, książka świetnie nadaje się do dyskusji.
źródło okł.: www.old.wab.com.pl |
17 czerwca nasz Dyskusyjny Klub Książki spotkał się ostatni raz przed wakacjami. Spotkanie to było niezwykle zaskakujące, a to za sprawą opinii na temat omawianej książki. To wydawałoby się lekkie czytadełko okazało się dla większości z nas książką ciężką do przebrnięcia, nudną i od razu po przeczytaniu ulatującą z głowy - do tego stopnia, że w dwa dni po przeczytaniu już nie pamiętaliśmy kto zabił. Minusem były również łacińskie cytaty, które nietłumaczone, dla niektórych mogą być niezrozumiałe, wszak nie wszyscy czytelnicy władają łaciną. Zaskoczeniem była również jedna bardzo pozytywna opinia, której absolutnie nikt z nas się nie spodziewał. Zgodnie za to stwierdziliśmy, że warto byłoby przeczytać książki napisane przez Marka Krajewskiego i Mariusza Czubaja, ale oddzielnie, a nie w duecie, chociażby w celu porównania.
Pomimo skrajnych emocji, jakie wzbudziła książka, moderatorka stwierdziła, że należy sięgnąć do różnych książek, bez zapierania się, że ja nie czytam romansów, czy kryminałów, bo jest to literatura mało ambitna. Nie samymi ambicjami człowiek żyje, a czytanie oprócz wiedzy, ma nam również dać przyjemność i chwilę wytchnienia od codzienności.
Maj
źródło okł.: www.lubimyczytac.pl |
Majowe spotkanie DKK poświęciliśmy rozmowie na temat książki Ryszarda Wolańskiego pt. Już nie zapomnisz mnie, która miała być biografią Henryka Warsa, a w naszym mniemaniu nie do końca nią była. Pozycja została oceniona jako wartościowa, ale dla osób zainteresowanych historią polskiej muzyki filmowej. Według nas wszystkich "za mało było Warsa w Warsie"., "za mało Warsa w domu, w rodzinie, bardziej ludzkiego". Dominowały opnie, że autor włożył bardzo dużo pracy w napisanie książki, ale z powodu zbyt encyklopedycznego, suchego stylu - nudziła. Sama postać Warsa niezwykle barwna, interesująca, "talent doskonały", nie została dostatecznie interesująco opisana.
To, co zrobiło wrażenie na wszystkich czytelnikach, to ilość teatrów, kabaretów, kin, istniejących w tamtym okresie.
Kwiecień/Maj (inicjatywy DKK)
Z inicjatywy Dyskusyjnego Klubu Książki odbyły się dwie prelekcje Czesława Płusy pt. Elementy i źródła nazizmu w Niemczech. Wśród wielu bardzo ciekawych i zaskakujących informacji pojawiła się m. in. jedna - o wpływie pierwotnych wersji baśni braci Grimm na psychikę Niemców. Prelekcja nieustannie przeradzała się w dyskusję, gdyż wciąż pojawiały się pytania, wątpliwości, uwagi, co dodatkowo ubarwiało i tak niezwykle ciekawą prelekcję. Wystąpienie było urozmaicone liczny mi slajdami oraz fragmentami filmów związanych z tematyką. Oprócz klubowiczów tematem zainteresowało się trzech naszych czytelników i z ogromnym zainteresowaniem wzięli udział w obydwu spotkaniach. Pomimo dwóch spotkań temat nie został wyczerpany i na pewno w przyszłości będziemy go kontynuować.
Serdecznie dziękujemy Prelegentowi za niezwykle ciekawe wystąpienie oraz słuchaczom za obecność.
źródło okł.: www.wydawnictwoswiatksiazki.pl |
Podczas kwietniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, rozmawialiśmy o książce Jonasa Jonassona Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął. Powieść niemal jednogłośnie została okrzyknięta arcydziełem literatury. Czytelnicy doszukali się głębokich tez na temat człowieczeństwa i jego braku. Stwierdzili, iż pomimo wydawałoby się lekkości i humoru, jest to smutny portret XX wieku. Ukazuje nietrwałość każdej władzy i przemijalność systemów.
Moderatorka zastanawiała się czy książka nie miała na celu również "odczarowania starości" w czasach, kiedy o starości się nie mówi, a starzenie się jest niegodne.
Marzec
źródło okł.: www.wydawnictwoliterackie.pl |
Marcowe spotkanie DKK rozpoczęło się od przeczytania przez moderatorkę listu gratulacyjnego dla pana Czesława, za nagrodzoną recenzję książki H. Kowalewskiej Julita i huśtawki. Nagroda ta była ogromnym zaskoczeniem dla wszystkich klubowiczów i równie wielką radością :) Wszyscy obejrzeli otrzymane przez autora recenzji książki i serdecznie pogratulowali.
Podczas tego spotkania dyskutowaliśmy o książce Jerzego Sosnowskiego Tak, to ten. I jak to zazwyczaj u nas bywa - nie było jedności :) Większość z nas uważała, że ciekawy temat, jakim jest historia Kołobrzegu oraz prace nazistów nad czystością rasy prowadzone w tamtejszym sierocińcu, został potraktowany zbyt powierzchownie. W książce pojawia się zbyt wiele wątków i bohaterów, w zasadzie nie powiązanych ze sobą, co niesłychanie męczy czytelnika. Drażniąca jest również szata graficzna. Za ogromny minus uznano brak przypisów i bibliografii, bo choć jest to beletrystyka, to jednak autor powołuje się na fakty historyczne (o ile są to rzeczywiste zdarzenia) i czytelnik chciałby wiedzieć, skąd autor zaczerpnął informacje. Pojawiło się również zdanie, że książka przyciągała i odpychała jednocześnie, jakby bawiąc się czytelnikiem. Czy jednak było to zamierzone działanie autora?
Były też opinie pozytywne, jak to, że autor poprzez ukazanie nam tylu postaci, pokazuje jak płytkie są stosunki międzyludzkie, jak mało łączy członków jednej rodziny, jak dużo jest milczenia, a jak mało słów. Stąd też wątek nocnych rozmów radiowych, które pozwalają się "wygadać", bo każdy człowiek ma w sobie potrzebę wygadania...
Książka okazała się dobrym materiałem do dyskusji, choć chyba większość z nas nie spodziewała się tego.
............................................
NAGRODA
za najlepszą recenzję w styczniowym konkursie, w kategorii czytelnicy dorośli, otrzymał nasz czytelnik, członek Dyskusyjnego Klubu Książki - Czesław Płusa. Nagrodę książkową przekazał Instytut Książki. Serdecznie gratulujemy!
Zachęcamy do przeczytania nagrodzonej recenzji:
Hanna Kowalewska - Julita i huśtawki
......................................
LUTY
20 lutego nasz Dyskusyjny Klub Książki obchodził 1. urodziny. Z tej okazji zaskoczyłyśmy Klubowiczów wspaniałym tortem i życzeniami - wielu ciekawych książek, wielu ciekawych dyskusji i kolejnych sympatycznych spotkań w równie miłym gronie. Serdecznie dziękujemy naszym Wspaniałym Czytelnikom za chęć uczestniczenia w DKK i wspólnie spędzony czas :-)
Rok minął w okamgnieniu, a na drugim tegorocznym spotkaniu - kolejna interesująca pozycja - Jak trwoga, to do bloga Magdy Umer i Andrzeja Poniedzielskiego. Książka jest zapisem blogowej korespondencji autorów. Każda strona przepełniona jest atmosferą scenicznych wystąpień obojga, a język przypomina prozę poetycką. Jest nastrojowo, nostalgicznie i pesymistyczno-optymistycznie, jak na takie autorstwo przystało. Książka wywołała różne emocje. Nie było w nas jedności w zachwycie, ale dyskusja wyjątkowo nie była burzliwa. Może nastrój książki nastawił nas raczej melancholijnie. I żal tylko, że autorów nie było wśród nas i nie mogli sami odczytać swoich listów...
....................................
Styczeń
źródło okł.: www.iskry.com.pl |
30 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Dyskutowaliśmy o książce Mariusza Urbanka pt. Brzechwa nie dla dzieci. Okazało się, że znany i lubiany autor wierszy dla dzieci, jest postacią kontrowersyjną. Pomimo tego, że jest poetą tak dobrze znanym, wiele faktów z jego życia, dla niektórych czytelników było zaskoczeniem. Sama książka również wzbudziła mieszane uczucia. Dopatrzono się braków formalnych, jak brak przypisów. Niektórym czytelnikom przeszkadzał również brak opowiedzenia się przez autora za lub przeciw postawie pisarza. Po raz kolejny zastanawialiśmy się również, czy artystę należy oceniać tylko za twórczość, czy również za czyny.
...............................
2014
Grudzień
źródło okł.: www.zysk.com.pl |
19 grudnia Dyskusyjny Klub Książki zebrał się po raz ostatni w tym roku. W świątecznej atmosferze dyskutowaliśmy o książce Hanny Kowalewskiej - Julita i huśtawki. I jak zwykle książka miała zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Czytelnicy zastanawiali się nad celem powstania powieści - czy była to nostalgia, czy raczej chęć konfrontacji z dawnymi czasami. Wątki dotyczące historii powszechnej według jednych miały oznaczać związek małomiasteczkowych bohaterów z "wielkim światem i wielkimi wydarzeniami", czy raczej wskazanie, że tak naprawdę te wielkie sprawy toczą się gdzieś obok, a już na pewno poza świadomością dorastającego dziecka. Jako zaletę wskazano fakt, że autorka nie ocenia, tylko relacjonuje. Książka o dziwo okazała się nie lekkim czytadłem, a dobrą podstawą do głębokiej i burzliwej dyskusji.
.........................................Listopad
źródło okł.: www.znak.com.pl |
21 listopada Dyskusyjny Klub Książki spotkał się, by dyskutować o debiucie literackim Mikołaja Łozińskiego Reisefieber. Choć jak zwykle opinie na temat tej niewielkiej objętościowo książeczki były skrajne, to wszyscy zgodzili się co do jednego, że jest ona zadziwiająco głęboka i emocjonalna, jak na dzieło autorstwa tak młodego człowieka. Konstrukcja literacka niektórym przeszkadzała, innym wręcz przeciwnie - sprawiała, że jeszcze chętniej czytali. Chyba wszystkich denerwował główny bohater, aczkolwiek każdy z nas skupił się na innych aspektach jego życia. Jedni na stosunkach z Anną, inni na stosunkach z matką. Dla części odbiorców kluczową postacią była matka i to na jej odczuciach skupiali się szczególnie. Tak naprawdę każdy z nas znalazł w tej powieści coś innego. Byli również tacy czytelnicy, dla których była jedynie stratą czasu.
.............................................
Październik
źródło okł.: www.wydawnictwoliterackie.pl |
24 października odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem dyskusji była książka Jerzego Stuhra Stuhrowie. Historie Rodzinne. Dyskusja była burzliwa, a burzę wywołał już sam wstęp. Słowa autora każdy z czytelników odbierał inaczej. Nie wszystkim podobał się sposób w jaki J. Stuhr wypowiadał się na temat Polaków, stawiając siebie niejako ponad innymi ludźmi. Treść książki nie wzbudzała aż takich emocji, ale również odbiór był różny. Wszystkim podobała się szata graficzna i sposób wydania książki.
Następne spotkanie odbędzie się 21.11.2014 o godz. 17:00
..................................Wrzesień
źródło okł.: www.lubimyczytac.pl |
źródło okł.: www.graaniola.pl/ |
19 września odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawialiśmy Grę anioła C. Ruiza Zafóna oraz O Bibliotece U. Eco.
Pozycje te, choć nieco zbliżone tematyką książki i bibliotek, całkowicie różnią się formą. Jedna to maleńka książeczka - esej, druga opasłe "tomiszcze" - powieść. Obydwie jednak wzbudziły w czytelnikach emocje, choć inne w bibliotekarzach, a inne w czytelnikach. Jeśli chodzi o Grę anioła, czytelników poruszył realizm magiczny, forma narracji i niezwykle sugestywne opisy. Z drugiej jednak strony, drażnił nadmiar wątków i zbyt rozbudowana fabuła. Większość uznała za ważne pytania - co to znaczy dobra literatura i co oznacza być dobrym pisarzem?
Umberto Eco poruszył za to bibliotekarzy. Okazało się, że wizja idealnej biblioteki włoskiego pisarza również może być przyczynkiem do burzliwej dyskusji. Czytelnicy chętnie odpowiadali, jak według nich powinna wyglądać idealna biblioteka - i nie jest to nowoczesny moloch, w pełni skomputeryzowany, ale biblioteka pełna książek, otwarta na czytelnika, w której panuje miła i serdeczna atmosfera, a czytelnikom nie serwuje się kiełbasy i frytek, ale za to chętnie oferuje pomoc w doborze literatury. Klubowiczów przeraża również wizja biblioteki, w której na półkach zamiast książek znajdują się płyty CD, czytniki itp.
Spotkanie zakończyło się słowami pana Czesława, który za nieznanym autorem zacytował: Co znaczy być? Być to czytać!
Następne spotkanie odbędzie się 24.10.2014 r. o godz. 17:00. Serdecznie zapraszamy.
...........................................Czerwiec
źródło okł.: www.czarne.com.pl |
27 czerwca odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem klubowicze dyskutowali o książce Wojciecha Tochmana Eli, Eli. Ten niewielki objętościowo zbiór reportaży porusza nie tylko treścią, ale i fotografiami. Wraz z autorem mieliśmy okazję zajrzeć w najciemniejsze zakątki miejsca znanego jako turystyczny raj dla najbogatszych. I nie była to wycieczka all inclusive!
Tradycyjnie przy okazji dyskusji nad książką poruszono wiele ważnych tematów, jak bieda, nałogi, pomoc ludziom żyjącym w ubóstwie nie tylko w tamtych rejonach. Dyskusja była niezwykle burzliwa. Chyba żadna z do tej pory omawianych książek nie wzbudziła takich emocji.
..................................
MAJ
źródło okł.: www.rebis.com.pl |
16 maja Dyskusyjny Klub Książki spotkał się, by dyskutować na temat książki Przegrane życie Ewy Braun. Biografia tej tajemniczej postaci zaintrygowała naszych klubowiczów i zachęciła do burzliwej dyskusji nie tylko o tej postaci, ale i Hitlera, a także faszyzmu oraz psychice ludzkiej. Wszystkich zastanawiało, jak można było ulec temu zbrodniczemu systemowi, co kierowało narodem niemieckim i samym Hitlerem. Co skłoniło ludzi nauki i sztuki, że poszli tą drogą? Niezwykle ciekawiło nas również podejście kobiet do Hitlera i motywy nimi kierujące. W zasadzie był to wątek dominujący w dyskusji, gdyż postać samej Ewy wydała nam się mało interesująca.
Była to pierwsza książka, którą pozytywnie ocenili wszyscy klubowicze.
........................
KWIECIEŃ
źródło okł.: www.ksiazki.onet.pl/ |
23 kwietnia odbyło się trzecie spotkanie DKK. Dyskutowaliśmy na temat książki Erika Frattiniego Szpiedzy Papieża. Jak zwykle zdania na jej temat były podzielone. Wszyscy zgodzili się co do tego, że nie jest to książka, którą chciałoby się mieć na półce i dobrze, że mieliśmy możliwość przeczytania jej w ramach DKK.
MARZEC
źródło okł.: www.znak.com.pl |
21 marca odbyło się drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem przedmiotem dyskusji była książka Małgorzaty Niezabitowskiej Składana wanna, będąca niejako zapisem dziejów zacnych rodów, z których wywodzi się autorka. Książka wzbudziła oczywiście skrajne emocje - od zachwytu nad dziejami samych rodzin i barwnym językiem, do niechęci spowodowanej brakiem bibliografii podnoszącej wartość naukową książki. Różnice zdań niewątpliwie wzbogaciły dyskusję.
................................
LUTY
Pierwszą omawianą przez nas książką była Piękna rupieciarnia Bohumila Hrabala - zbiór dotąd nie publikowanych w Polsce wywiadów, esejów, szkiców. Ta cienka, wcale niełatwa w odbiorze książeczka wzbudziła u czytelników dość skrajne emocje - u jednych zachwyt, u innych natomiast niechęć. I choć małych rozmiarów - wywołała burzliwą dyskusję. Powstały kwestie sporne - czy jest to prawdziwy obraz Czechów - wesołych, beztroskich, stałych bywalców gospody, czy też jest to tylko nadinterpretacja czytelnika. Czy pewne oderwanie od zaszłości historycznych jest wadą Czechów, czy też ich zaletą. I jaki wpływ na różnice w naszych narodach miał inny dla obu krajów bieg historii.źródło okł.: www.czarne.com.pl |
12 lutego w naszej bibliotece odbyło się inauguracyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyło 8 osób. Program Dyskusyjne Kluby Książki działa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa
Narodowego przy współpracy z Instytutem Książki.
Powstało również pytanie, czy Hrabal jest pisarzem kultowym i dlaczego?
Spotkanie okazało się zbyt krótkie, by odpowiedzieć na wszystkie nurtujące nas pytania. Padła również propozycja, by obejrzeć film pt. Postrzyżyny, nakręcony na podstawie książki Hrabala, co pozwoli nam lepiej zrozumieć i być może bardziej zachwycić się jego twórczością.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie. Chętnych zapraszamy na następne spotkania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz