Nasza patronka




   Julia Zbijewska urodziła się 17 maja 1871? r. w Wójcinie (opoczyńskie).
   W roku 1890 po ukończeniu gimnazjum w Piotrkowie rozpoczęła pracę jako nauczycielka matematyki w pierwszej łódzkiej pensji Eugenii Szmidt. Po długich staraniach w roku 1901 otrzymała od ówczesnych władz zgodę na otwarcie prywatnej szkoły średniej z językiem wykładowym polskim. Szkoła miesciła się w centrum robotniczej Łodzi (wśród domów familijnych Poznańskiego), przy ul. Długiej 10 (obecnie Gdańskiej). 
   Julia Zbijewska wychowywała młodzież w wielkim poczuciu godności narodowej. Prowadziła również
tajne nauczanie historii, literatury polskiej oraz zapoznawała wychowanki z kulturą narodową. Posiadała bibliotekę, z której korzystała młodzież szkolna, a swoje bogate zbiory przyrodnicze po likwidacji szkoły przekazała Muzeum Przyrodniczemu w Łodzi. Po likwidacji szkoły w 1920 r. pracowała w Seminarium Nauczycielskim przy ul. Roosvelta 15, a następnie w Państwowej Szkole Przemysłowej przy ul. Narutowicza 77.
   W roku 1935 przeszła na emeryturę i założyła pierwszą bezpłatną bibliotekę dla mieszkańców Radogoszcza i okolic, przy ul. Słonecznej 10.
   W organizowaniu biblioteki pomagały byłe wychowanki Julii Zbijewskiej, które ofiarowały własne książki oraz pomoc w wypożyczaniu.
   W rok po założeniu biblioteki, w dniu 23 października 1937 (?) zostało  zawiązane Grono Przyjaciół
z własnym zarządem, mające na celu upowszechnianie książek wśród mieszkańców i zbiórkę książek.
   Biblioteka ze względu na cenne dzieła najlepszych pisarzy polskich i zagranicznych była placówka kulturalno-oświatową odwiedzaną przez licznych mieszkańców i cieszyła się dużą popularnością.
   Julia Zbijewska do końca życia służyła społeczeństwu swoją pracą i wiedzą.
   Zmarła 13 lutego 1941 r., pochowana została na cmentarzu na Radogoszczu.

1 komentarz:

  1. Drodzy czytelnicy. Jeśli ktoś posiada dokumenty odnośnie naszej patronki, w których dane różnią się od posiadanych przez nas, prosimy o przedłożenie takowych w naszej placówce. Pozdrawiamy, Filia nr 18 MBP Łódź-Bałuty.

    OdpowiedzUsuń